W każdej nowoczesnej kuchni to, co jest najistotniejsze, to inteligentnie zaprojektowana wewnątrz zabudowy kuchennej przestrzeń, w której pomieszczą się wszystkie naczynia, sztućce codziennego użytku oraz wszelkiego rodzaju produkty spożywcze. To, co w kuchni jest najważniejsze, to m.in. wygodne szuflady, w których przyprawy czy suche produkty są ładnie poukładane w specjalnych organizerach, przez co łatwiej się z nich korzysta. Kolejnym elementem są szafki z obrotowymi półkami na naczynia, czy wysuwane, dobrze skryte szuflady na narzędzia kuchenne, które ułatwiają przygotowywanie posiłków i szybkie znalezienie wszystkiego, co niezbędne, bez nadmiernego schylania się i obciążania kręgosłupa. Oczywiście, oprócz funkcjonalności kuchni, również jej wygląd ma znaczenie. Projekt mebli, ich wykonanie i jakość to jedno, ale bardzo ważnym, szczególnie z punktu widzenia utrzymania czystości w kuchni, jest jej kolorystyka.

Biała kuchnia

Trend na kuchnię w białym kolorze funkcjonuje już od kilku sezonów i jest również związany z tym, że coraz więcej osób podczas aranżacji kuchni czy mieszkania, kieruje się konkretnym stylem, a większość z nich, jak prowansalski, skandynawski, nowoczesny czy loftowy, opierają się w dużej mierze na bieli. Jakie są zalety białej kuchni? Przede wszystkim rozjaśnia przestrzeń, biel wygląda schludnie i świetnie wygląda skomponowana z każdym innym kolorem. Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, to dużą rolę odgrywa tutaj wykończenie. Matowe będzie się mniej brudziło, a raczej może wyglądać na czystsze, jeżeli chodzi o odbicie palców czy dłoni na powierzchni mebli podczas normalnego korzystania z kuchni. Kuchnia biała z lustrzanym połyskiem, jeżeli pada na nią światło słoneczne, to wtedy każde, nawet najmniejsze odbicie palca, może być widoczne, przez co taka kuchnia jest mniej wygodna.

Czarna kuchnia

Czerń w ostatnim czasie zrobiła się bardzo modna, szczególnie w zestawieniu z masywnymi, drewnianymi elementami. Co ciekawe, czarna kuchnia wykończona pokryciem z połyskiem, może okazać się zbyt ostra i na dłuższą metę, po prostu nam nie odpowiadać. Czarne, błyszczące fronty nie będą praktycznym rozwiązaniem, dlatego warto wybrać matowe wykończenie, które w zestawieniu z wykonanym z naturalnego drewna blatem, dadzą wspaniały efekt wizualny. Prawdą jest, że na takich meblach może być widoczny każdy zaciek z wody czy zabrudzenie i kurz, jednakże wygląd takiej kuchni rekompensuje wszystko i sprawi, że nawet sprzątanie stanie się przyjemnością.

Kuchnia biała czy czarna?
Oceń ten post