Odpowiednie oświetlenie w domu pozwala na komfortową pracę, ale i na przyjemne spędzanie czasu. Dodaje funkcjonalności każdemu pomieszczeniu, ale nie oznacza to oczywiście, że każde z pomieszczeń powinno być maksymalnie doświetlone. Tak naprawdę dobór oświetlenia zależy od funkcji, jakie pełni wnętrze albo od tego, jakie strefy wydzielimy w danym miejscu.

Gdzie oświetlenie powinno być najmocniejsze?

Najmocniejsze żarówki i największe żyrandole powinny znaleźć się tam, gdzie zazwyczaj pracujemy lub wykonujemy jakieś ważne czynności. Z pewnością mocniejsze, ale naturalne oświetlenie powinno znaleźć się w domowym biurze lub też gabinecie. Dobrej jakości źródło światła powinno zostać umieszczone też w łazience, a także bezpośrednio przy szafach i garderobach, albo też w ich wnętrzu. Będzie to bardzo pomocne w momencie, kiedy będziemy chcieli coś znaleźć lub poukładać. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie w kuchni – to tutaj przygotowujemy posiłki i aby robić to w sposób komfortowy najlepiej zdecydować się nie tylko na jedno, górne źródło światła, ale i dokupić oświetlenie do umieszczenia pod szafkami w górnym ciągu roboczym – takie oświetlenie podniesie też komfort korzystania z blatu kuchennego. Dobrze doświetlone powinny być też schody oraz klatki schodowe, przy czym, aby takie światło zyskało na funkcjonalności może też posiadać czujnik ruchu oraz zmierzchu. Mocniejsze lampki nocne sprawdzą się także przy łóżku w sypialni, szczególnie jeśli lubimy wieczorem położyć się z dobrą książką.

Przytulne światło punktowe idealne do relaksu

Takie światło sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wydzielimy strefy relaksu. Słabsze oświetlenie do wypoczywania może więc oświetlać pokój dziecięcy, ale i pokój dzienny tam, gdzie obok znajduje się telewizor oraz wygodna kanapa. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie kilku punktów z oświetleniem, które będą dodatkiem do jednego, górnego źródła światła. Światło punktowe jest przyjemniejsze, a dzięki niemu wnętrze wydaje się być znacznie bardziej przyjazne i przytulne.

Jak rozplanować oświetlenie mieszkania
5 (100%) 1 vote