Bardzo często budując dom wybieramy projekt, który zakłada aranżację poddasza użytkowego, czasem po prostu otrzymujemy mieszkanie, które znajduje się na poddaszu. Pomimo tego, że sporo przestrzeni zajmują skosy, poddasze może być naprawdę komfortowym miejscem do życia. Prawdą jest jednak, że czasem trzeba o wiele bardziej się natrudzić, aby wszystko zmieścić i rozplanować w odpowiednich miejscach.

Odpowiednie wykorzystanie posiadanej przestrzeni

Ze względu na skośne ściany nie mamy już takiej swobody umieszczania mebli o dowolnej wysokości w dowolnym miejscu. Mając skosy pomieszczenia nie są już tak ustawne, ale to nie oznacza, że nie można w nich zmieścić wszystkiego tego, co potrzebne. Wysokie szafy czy też garderoby warto postawić w miejscach, gdzie do dyspozycji mamy całą wysokość ściany. Natomiast tam, gdzie nie mamy takiej możliwości najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie szafy na zamówienie w konkretnym, potrzebnym nam wymiarze. Dzięki temu zyskujemy dokładnie taki mebel, jaki jest nam do danego miejsca potrzebny, a więc wykorzystujemy posiadaną przestrzeń maksymalnie jak to tylko jest możliwe.

Pomieszczenia, w których jest dużo światła

Nie zawsze w przypadku poddasza mamy możliwość dodania jakiegoś okna lub powiększenia istniejącego. Jeśli tylko możemy to tam, gdzie jest to możliwe najlepiej postarać się o dodatkowe okna dachowe, które wprowadzą światło do wnętrza. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, najlepiej postawić na jasną stylistykę wnętrz. Problemem wielu mieszkań na poddaszu jest mała ilość światła lub też nieduże okna, które nie są do końca wystarczające. Jeśli jednak zadbamy o to, aby w pomieszczeniach dominowały kolory, które optycznie powiększają przestrzeń, a dodatkowo zatroszczymy się o dobre oświetlenie – problem ten powinien zostać wyeliminowany. Kolejnym problemem poddaszy często jest to, że nagrzewające się poszycie dachu wytwarza w mieszkaniu wysoką temperaturę, a ocieplenie dachu mocno zatrzymuje gorące powietrze w środku. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja klimatyzacji albo też wyposażenie się w mocno zaciemniające rolety okienne.

Jak urządzić poddasze, aby było komfortowe
Oceń ten post