Nogi do mebli to wbrew pozorom jedne z najważniejszych ich elementów. Oczywiście nie we wszystkich rodzajach mebli nogi są w taki sam sposób widoczne. W przypadku niektórych mebli nogi będą bardzo krótkie, a ich wygląd nie będzie miał wielkiego znaczenia, choć oczywiście producenci sprzętów wysokiej klasy pamiętają również o dopracowaniu niewidocznych na pierwszy rzut oka detali. W innych meblach, jak stoły czy krzesła, nogi pełnią bardzo ważną, czasami ozdobną rolę.

Nogi do mebli – z czego się je wykonuje?

Różne akcesoria meblowe wykonuje się z różnych materiałów. Czasami korzystne jest, aby nogi mebli wykonane były z zupełnie innych materiałów niż pozostałe części – w końcu pełnią zupełnie inną funkcję. Nogi meblowe przede wszystkim służą do przenoszenia obciążeń i stabilizowania mebli, czasami bardzo ciężkich, których wagę zwiększa jeszcze dodatkowo zawartość. Nogi muszą być więc zawsze wykonane z materiału gwarantującego ich wytrzymałość. Najpopularniejsze są oczywiście nogi drewniane, ale bardzo często stosuje się również nogi metalowe. Zarówno jedne, jak drugie mogą charakteryzować się wysoką jakością wykonania i być ozdobą danego mebla. W przypadku mebli, w których nogi są całkowicie niewidoczne, a zarazem mają niewielkie rozmiary, stosuje się czasami elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim tanie i pozwala zmniejszyć koszty produkcji.

Metalowe nóżki do mebli – Furnica

O czym warto pamiętać?

Produkcja mebli to bardzo często sztuka kompromisu pomiędzy tym co estetyczne, tym co użyteczne i wreszcie tym, co najbardziej się opłaca. Dotyczy to zwłaszcza nóg mebli, które nie są elementami, na które zawsze zwraca się szczególną uwagę. Mogą one jednak oczywiście łączyć w sobie wszystkie wymienione cechy, ale w praktyce dzieje się tak przede wszystkim w przypadku mebli z nieco wyższej półki. Warto również pamiętać o tym, że nawet najwyższej jakości nogi z czasem się zużywają. Producent powinien więc pozostawić klientom możliwość ich jak najłatwiejszej wymiany na nowe, dzięki czemu czas użytkowania mebli może być dłuższy.