Jakie jest nasze pierwsze skojarzenie z krowami na łące? Zapewne mleko! Nie jest to jednak jedyne dobro jakie można uzyskać od bydła. Jest taki wyrób, z którego wielu z nas korzysta. Jest nim skóra bydlęca.

Skóry są wykorzystywane w wielu produktach. Na myśl przychodzą wpierw buty, torebki czy paski. Poza tymi, standardowymi wyrobami ze skóry, wytwarza się z niej także pochwy do noży, etui, wyroby galanteryjne, artystyczne, biżuterię, uprzęże dla koni, rękodzieła, pasy rycerskie, pasy do maszyn i wiele innych. Jak widać zastosowań skóry jest wiele. Warto więc zwrócić uwagę na jakość skóry, jej pochodzenie i sposób przygotowania. Naturalne skóry pochodzenia zwierzęcego są poddane odpowiedniej obróbce, aby zwiększyć ich trwałość i estetykę.

Sprawdź: https://craft-point.com/k/skory-garbowane-roslinnie/

Najpopularniejszy rodzaj skór

Skóra bydlęca należy do najbardziej popularnych skór. Wyróżnia się wytrzymałością i elastycznością. Poddana licowaniu, czyli obróbce mechanicznej i pokryciu woskami, staje się gładka, odporna na zabrudzenia i wilgoć. Skóra bydlęca licowa wykorzystywana jest do produkcji m.in. butów oraz wyrobów galanteryjnych, jak np. portfele, aktówki, teczki, torebki.

Licowanie nie jest jedynym zabiegiem jaki stosuje się przy obróbce naturalnej skóry. Drugim z nich jest garbowanie. Skóry są garbowane w celu uzyskania ich stabilizacji i przygotowania do dalszego przetwarzania. Jeśli chcemy używać całkowicie naturalnej skóry naszym wyborem powinna być skóra garbowana roślinnie. Garbowanie roślinne jest naturalnym procesem przetwarzania skóry i nie stosuje się w nim żadnych środków chemicznych. Proces ten przebiega przez parę miesięcy. Są w nim wykorzystywane naturalne garbniki, jak np. kora drzew, strąki, gałęzie czy nawet owoce. Jej obróbka jest czasochłonna i droższa w porównaniu do dużo popularniejszych skór garbowanych chromowo. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że sól chromowa wykorzystywana w tym procesie jest szkodliwa dla zdrowia. Skóra garbowana roślinnie wyróżnia się przede wszystkim brakiem złego oddziaływania na środowisko i organizm człowieka, dlatego warto wybierać naturalne skóry garbowane roślinnie.