Wolumen na giełdzie jest bardzo przydatnym narzędziem, które przynosi chyba najwięcej potrzebnych informacji. Określa on trend zakupu danych akcji, który może szybko wzrastać, bądź maleć. Dzięki niemu indywidualni inwestorzy mogą obserwować jak przesuwa się sytuacja na rynku pomiędzy największymi korporacjami. Wolumen można ustawić odnosząc się do danej jednostki czasu dlatego stale śledząc jego ruchy można sporo zarobić.

 

Wolumen – definicja i rodzaje

Jednak czym jest ten omawiany wolumen? Określa on po prostu popyt na zakup danych akcji w określonej jednostce czasu. Można ją ustawić i tak naprawdę może to być godzina, tydzień czy też miesiąc. Zakup wszystkich akcji przez uczestników rynku dodaje się do siebie tworząc właśnie wolumen. Przykładowo wolumen jednostkowy pojedynczej transakcji w, której dana osoba zakupiła 4000 danych akcji wynosi ich liczbę = 4000. Dzięki temu można zaobserwować wzrastające piki na wykresie liniowym świadczące o rosnącym trendzie danych akcji. To sygnał do działania, w którym inwestorzy bardzo często kupują te same, jak się wydaje bardzo atrakcyjne akcje.

Tak jak to zostało wspomniane – główną rolę odgrywają grube ryby ustalając ze sobą ogromne transakcje. To one głównie tworzą wolumen, a indywidualny inwestorzy dokładają swoje drobniejsze cegiełki. Dlatego firmy często chcą ukryć wolumen dla innych skutecznie go okrajając – dlatego tak zwany wolumen rzeczywisty może nigdy nie być znany.

 

Rodzaje wolumenów:

Wolumen rzeczywisty – podawana przez daną giełdę rzeczywista ilość aukcji jakie zostały wymienione przez kupujących i sprzedających w określonej jednostce czasu.

-Wolumen tickowy – stanowi on ilość zmiany cen również w jednostce czasu. Potrafi zanotować nawet minimalne ruchy będąc bardzo cennym punktem do analizy w przypadku zakupu krótkoterminowych transakcji na rynku walutowym forex.

-Wolumen transakcyjny – określa on tylko liczbę transakcji w danej jednostce czasu. W przypadku zakupu przez jedną osobę 5, drugą 600, a trzecią 8000 akcji wolumen transakcyjny będzie wynosił 3. Jest on bardzo mało miarodajny, gdyż nigdy nie wiadomo jak pokaźne zmiany akcji zawierają się w danych transakcjach – stąd jest bardzo mało popularny.

 

Podsumowanie

Śledzenie wolumenu potrafi dać sporo informacji dla kupującego. Jednak nie jest jednym źródłem do inwestowania i bardzo wiele osób dobrze sobie radzi bez niego. Istnieją różne inne metody ,,obejścia” wolumenu, któremu wiele osób nie ufa. Liczy się spryt, doświadczenie i wytaczanie własnych ścieżek inwestycyjnych.